• Education and Training Encyclopedia
  • Graduation thesis
  • University ranking
  • University rankings
  • Education and training
  • Resume
  • Educational institution
  • Educational Knowledge
Current location - Education and Training Encyclopedia - Educational Knowledge - Continuing education accelerator
Continuing education accelerator
The shortage of 10 kg is a reasonable loss in transit, so the actual cost per kg is 17600/490=35.92 yuan.

In fact, the actual total cost of purchased materials has not changed, but the unit cost has changed, while the planned cost =35*490= 17 150 yuan.

Cost variance amount of this batch of warehousing materials = actual cost-planned cost =17600-17150 = 450 yuan.

Related articles
  • Notice of the latest epidemic prevention and control policy of Yinchuan National Day in 2022 (the latest epidemic prevention and control policy of Yinchuan, Ningxia)
  • How to get the activation code of wisdom education?
  • Is the middle school attached to Zhejiang University good? What's the ranking of Hangzhou?
  • Who is the boss of Zhonglong Group?
  • Speech at the 20 19 National Education Work Conference
  • What about the surrounding facilities of Baotou fertile soil sunshine community?
  • Become a kindergarten teacher: Are you ready?
  • How about the surrounding facilities of Jiaxing Hongtai Xinyida Community?
  • Why should the school build a training ground and expand its base?
  • The Relationship between Sino-Swiss Huasheng and Zhong Shi Trust and Investment Group
  • copyright 2024 Education and Training Encyclopedia All rights reserved