I want to open a small cold drink shop (tea shop) in the university, about 8 square meters. What equipment and raw materials are needed? How to start, mainly how to acquire technology?
According to the reporter's understanding, the initial investment in opening a pulp popsicle counter is not large, about 1 10,000 yuan. Ordinary shopkeepers, unemployed people and students can operate, and the cost structure is as follows: 1. Equipment purchase fee. Take the "Today and Tomorrow" brand shaved ice in the market as an example. The equipment includes a freezer, a console, an ice shaver and a display cover. The total cost is about 5500 yuan. 2. Cost of raw materials. Some companies specialize in providing all kinds of raw materials for shaved ice, and generally only need to prepare a capital turnover of 1000 yuan. If you buy equipment, you can provide raw materials. 3. rent. It only takes about 3 square meters to open a pulp shaved ice counter. If the counter is located in front of the supermarket or shopping mall, the rent is relatively expensive, ranging from 1000 yuan to 1500 yuan. If the counter is near the school, the rent is probably between 400 yuan and 500 yuan. 4. Employee's salary. The operation of shaving ice with pulp is simple, generally only 1-2 people are needed, and the cost is not more than 1200 yuan at most. 5. Other expenses. Mainly electricity. In summer, the daily electricity consumption of the freezer is about 1-2 kwh, and the monthly electricity charge is about 100 yuan. Set up an ice-shaving counter with faster profit, rent 500 yuan monthly, and the employee's salary is 500 yuan, with electricity charge 100 yuan and * * * expenditure100 yuan; If we sell 200 boxes a day on average, the cost of each box is around 3 yuan. If we sell them in 4 yuan, 200 yuan will make a profit every day, with a monthly income of 6,000 yuan. After deducting expenses 1 100 yuan and raw material turnover expenses 1000 yuan, the net income can reach 3900 yuan. If an ice shaving counter is set up in a busy area, the monthly rent is 1, 000- 1, and 500 yuan needs two employees. The salary is about 1.500, the electricity fee 1.000, and the * * * expenditure does not exceed 3500. If you sell 300 boxes a day on average, you can make a profit in 300 yuan every day, with a monthly income of 9000 yuan. After deducting expenses, the net income is about 4500 yuan. If the shopkeeper opens a shaved ice counter, the rent can be saved, and only the employee's salary is 500 yuan, and the electricity fee is 100 yuan. If you sell 200 boxes a day, you will make a profit of 200 yuan every day and earn 6,000 yuan a month. After deducting expenses, the net income is about 4400 yuan. Generally speaking, you can earn back the cost in more than a month or two. Generally, shaved ice can be operated for 6 months. So as long as the operation is proper, it should be no problem to earn more than 20 thousand a summer.