In TOEFL training class, one-to-one training mode is better than other modes such as large class and small class, and of course the price will be more expensive. There is no uniform standard for tuition fees of TOEFL one-on-one courses, and the prices vary according to the location of the institutions.
You know, the price of the same TOEFL one-on-one course is different in different cities. For example, in Beijing, Shanghai, Guangzhou, Shenzhen and other big cities, venue rental fees and teacher fees are relatively high.
In addition, the teachers of one-on-one courses are usually the backbone, so the tuition fee is naturally not low, and one class is generally around 500 yuan. There are relatively few TOEFL learning institutions in non-first-tier cities, and the quotation is flexible. Generally speaking, it is cheaper than big cities, and one class is about 400 yuan. It is worth noting that a lesson here refers to 60 minutes.
The price is not just the total price, but depends on the time and frequency of the course. Although there has been a saying that "cheap goods are not good" since ancient times, some of them are really cheap and cost-effective. It depends on whether you spend some time watching and studying; Usually the lower price is around 300 yuan/hour.
TOEFL test method:
The TOEFL test questions are divided into four parts, and the first three parts are multiple-choice questions. Generally, there are four alternative answers to each question, and answer them on the prescribed answer sheet.
All the answers are graded by the computer. The fourth part is TWE's composition. When taking the exam, take the composition exam first, and then take the other three exams. The composition test takes 30 minutes, and the other three parts take 1 10 minutes. It takes three and a half hours from the time candidates enter the examination room to the end of the exam.