College living expenses, like wages, have no upper limit.
Low-priced 1000 yuan, high-priced on demand.
From the middle school to the free campus, thousands of miles away from home, prospective college students are about to usher in a brand-new college life. However, "how much is the living expenses" has become a difficult problem for parents and students. Recently, Shen Nan Youth, the official WeChat of the Youth League Committee of Nanjing Audit University, launched the budget for college students' living expenses, saying that "a local tyrant is one month 1500 yuan, a well-off one 1200 yuan, and a rich one 1000 yuan."
Is that really the case? The reporter interviewed some "experienced people"-sophomores, juniors and seniors from different schools in Zhengzhou, and found that the living expenses of Zhengzhou college students vary greatly. 1500 yuan can only be considered well-off in Zhengzhou, and the type of school is an important reason for the difference in living expenses.
The baseline of living expenses for freshmen is about 1200 yuan.
When it comes to freshmen's admission, another topic has to be mentioned, that is, the living expenses, the improvement of China people's living standards and the change of consumption concept, which have promoted the rapid growth of college entrance examination fees in the past 20 years. In this interview, the reporter found that the baseline of living expenses for many freshmen is around 1.200 yuan, and it will be higher for boys, around 1.500 yuan.
But for the 70s who went to college 20 years ago, it is unthinkable to live on thousands of dollars a month. "I am a man in his early 70s, and I went to college 199 1 year. I am a normal college. " Ms. Wang, who is now engaged in the education industry, said that at that time, teachers' colleges all over the country were still subsidized, so what impressed her most was that she brought 300 yuan money with her when she entered school. After a semester, I spent all my money.
"At that time, the standard of living was low and the money was very frugal. When the rice, oil and salt entered school, the family was ready, and the rest of the expenses were mainly for eating. " Ms. Wang said, I remember that at that time, the school would give students food expenses of 30 to 40 yuan and cash subsidies of 20 to 30 yuan every month. Therefore, I seldom ask my family for money.
Ms. Wang said that the school canteen is also cheap. At that time, the daily cost was about two or three yuan at most, and there was no social entertainment expenditure. As for the contemporary college students around her, Ms. Wang said that even without school subsidies, the living expenses at that time were mostly below 100 yuan, and those exceeding 100 yuan were considered high consumption.
For those born in the late 1970s and early 1980s, Ms. Li, who works in the media, is a representative. In her impression, when she was in college, she was also very frugal in spending money, and her monthly living expenses were around 300 yuan. "At that time, she didn't spend much money on social intercourse. At most, her friends ate and went shopping together."
Since the 1980s, the standard of college life has improved significantly, with 600 boys going to 800 yuan and 400 girls going to 600 yuan every month, which is almost a benchmark. At the same time, college students began to spend more and more on socializing, entertainment and going out to play.
After 90 or even 95, college freshmen began to demand more and more money, and thousands of living expenses began to become common, even more than 3,000 a month, with no upper limit, and other words began to be linked to living expenses.
College students have different living standards every month.
In order to know the living expenses of college students studying in Zhengzhou for one month, recently, the reporter interviewed Xiaoma, Xiaolong, a sophomore, and Xiao Liu, a senior. In the interview, the reporter found that the living expenses of students are very consistent with the tuition fees of the school.
Xiaoma, who is studying in Henan Police College, is about to be a sophomore. One year's freshman life has adapted him to college life, but because freshman is a new life, his parents have not set an upper limit for his living expenses. "Every time I run out of money, I call home and my family punches in." Pony said that according to the annual expenditure of 20 14, his monthly living expenses are around 1500 yuan. "I live in a house, so I spend less, but the living expenses of my classmates are generally 1500 to 2000 yuan."
Xiaolong (a pseudonym) is studying in the Information Business School of Zhongyuan University of Technology, and will be a junior when he starts school on 20 15. Unlike Pony, the family gives Xiaolong a fixed living allowance every month. "My mother gives me 1700 every month, only to let me eat and drink well. However, the living expenses of students in the class are about 1500 to 2,000 yuan, which can be met. "
Xiao Liu, a senior student in henan university of economics and law, is a girl and has no fixed living expenses every month. "If there is no money, my parents will make money. My monthly living expenses are around 800 yuan. " Xiao Liu said that the monthly living expenses of boys in the class are about 1500 at most.
Where did all the money go? Living expenses are mainly used for meals.
Where did all the money go? The answers of the three students are all the same, including the meal, and they also pay the bill for the reporter.
"The school canteen costs less than 500 yuan every month, and 200 yuan can't go out to play. You can buy postgraduate materials for 200 yuan. " Xiao Liu said that the food in their school is still good and relatively cheap, three or four yuan in the morning, seven or eight yuan at noon and three or four yuan at night. The most expensive is 15 yuan's braised chicken, and the usual high-end package is only 8 yuan. "I bought all my daily necessities when I started school, and I don't need to buy anything at ordinary times. The extra consumption is the telephone bill, which is within 20 yuan every month. I don't wear makeup and I don't need to buy cosmetics. When I want to buy clothes, I will buy them online. Very cheap. Students are now buying clothes online. "
Maybe it's because Xiao Liu is a girl who saves money on meals, but according to Xiao Liu, the standard of school boys' meals is basically more than 20 yuan a day, and one month later it will be 700 yuan.
Pony, like Xiao Liu, bought daily necessities at the beginning of school. Because clothes are distributed at school, he usually doesn't buy anything. His living expenses are mainly meals and telephone bills. "The breakfast in our school canteen is about 10 yuan, which is still relatively expensive, but the food is not very delicious." Pony said, so he basically goes to the supermarket to buy snacks for breakfast, and eats lunch and dinner in the canteen. A bowl of rice with a few dishes will be fifteen or sixteen, and dinner will be about 10 yuan. The telephone bill is about 100 yuan a month. Sometimes friends come for entertainment, but once or twice a month at most, with a price of one or two hundred yuan each time. The extra cost is sometimes going shopping outside on weekends and playing in the city, but the cost of going out to play is extra.
Unlike Liu and Ma Xiao, Xiaolong said that his living expenses were only for him to eat and drink. Xiaolong said that there are two places for students to eat in their school: a canteen and a small restaurant, but the canteen makes him feel that the quantity is large but the nutrition can't keep up. "All kinds of food can't be eaten", so he always goes to a small restaurant with a small amount of nutrition. Breakfast is just 12 yuan, and sometimes it will float to 10 yuan; For a lunch of 20 yuan, it costs about 50 yuan a day, and you only need to eat or drink for a month 1500 yuan. In addition, the monthly electricity bill 1 yuan and the meal card charge 100 yuan are exactly 1700 yuan.
What did Xiaolong eat for 50 yuan a day? Xiaolong listed his recipes to the reporter. Breakfast, a cup of soybean milk 3 yuan, a cake from 2 yuan, a box of yogurt 4 yuan and a bread 3 yuan; Lunch 10 yuan one 1 pot of rice, a bottle of drink or juice 5 yuan, a box of yogurt for 4 yuan to drink before class in the afternoon, and occasionally buy snacks or chewing gum; Dinner porridge 4 yuan, vegetable 10 yuan, 2 yuan's cake.
"Telephone bills, toothpaste, toothbrushes, washing clothes and other daily necessities, and the money for bathing has to be counted separately. These add up to nearly 100 yuan. Sometimes parties or friends' visits are extra expenses, so you have to buy books at 100 yuan per semester. "Xiaolong said that he needs at least 2,000 yuan for living expenses every month.
There is no upper limit for the difference in living expenses between students.
The three students interviewed by the reporter represent different grades and different living environments, so what is the difference between the students in their living circles and their living expenses?
"There is no upper limit to the living expenses gap between students." Xiaolong said that there are four roommates in their dormitory, and the living expenses of three are similar, but there is a big gap with the fourth person. "The difference is about two thousand, and people's living expenses are four or five thousand a month; In our class, the lowest is about 1400 yuan for one month, and the highest is more than 8,000; A buddy in the dormitory next door has no upper limit on living expenses, how much he wants to spend and what he wants to do. When he leaves, he will travel, and people often practice. "
There are four people in Ma Xiao dormitory, and their living expenses are almost the same. There is little difference in the living expenses of the students, and the difference is less than 1000 yuan.
There are 6 people in Xiao Liu's dormitory, and the highest living expenses are about 1200 yuan. Liu doesn't quite understand the difference in living expenses in specific classes, but she says that students with high living expenses in the class have to go out for a meal every week.