Current location - Education and Training Encyclopedia - University ranking - How much does it cost to live in Yunnan University for one month?
How much does it cost to live in Yunnan University for one month?
In the first month, excluding meals, you need to spend money: dormitory fee (1200), tuition fee (4500 for science and engineering, cheaper for liberal arts), book fee (depending on the price of your professional textbooks, it is about 200), and bedding money (about 200 for the school supermarket or about 200 for the students to sell at the door).

The main expenses for the next few months: monthly meals (conservatively estimated at around 300), telephone charges (around 50), internet access fees (around 40, and less internet access), clothes (depending on the clothes you buy), and the money for buying drinks and snacks magazines at ordinary times, so you should calculate it yourself.

As far as I'm concerned, there are only a handful of trips to the city each semester. I often go to the canteen, occasionally buy something online, often surf the internet, and the telephone bill is relatively low. I buy magazines every month, occasionally go out to drink, eat and sing with my friends, and there are other miscellaneous expenses, about 600 a month.