1. First, I have a campus card in 39 yuan for one month, and then I take a bath about four or five times a month, probably in 35 yuan. Buy something you usually use, such as toothbrush, toothpaste, washing powder, shampoo and toilet paper, for about one month in 60 yuan (choose the cheap one).
2. Then there is the most expensive food every month. The food in our canteen is cheaper at school, with four and a half yuan for meat dishes and three and a half yuan for vegetarian dishes. If we eat once, it will cost eight yuan. Then the canteen is far away from our teaching building, and there is always no room in the canteen, so we generally don't go to the canteen to eat at noon.
So if you eat in some snack bars or noodle restaurants near the teaching building, the average meal is 14 yuan, plus two steamed buns for breakfast and five yuan for a cup of soybean milk, then a month is 8 10 yuan (these are all cheap things to eat in the store, not expensive things).
3. There is also the money to buy books at the beginning of school. Buying new books is a big expense, so I usually buy second-hand books, but there are still some books. If he changes or has an activation code, he needs to buy a new book.
Plus, I usually need to buy some books, print some things, and buy some school supplies such as pen tubes. According to the cheap calculation, even if you spend 200 yuan on books,
Plus the cost of school supplies for one month is 20 (excluding any extra-curricular books, just the money to buy some books and print things). If you buy extra-curricular books, the cheaper old books are around 20 yuan, so the cost is 240 yuan.
4. The fruit in school is always very expensive. If you buy fruit, even if you buy it once a week, it will cost about 15 yuan every time, and that month will be 60 yuan.
And drinking water. If you drink it once a week, it costs eight yuan, which is 32 yuan a month.
Also, I usually have a few cups of milk tea with my classmates. Even if I drink it once a week, I choose cheap milk tea, about one month in 40 yuan.
Total 1 15 yuan
Sometimes it is necessary to buy two pieces of clothes or other small things online, at least 50 yuan a month (more than 100 yuan for thick clothes in winter), and 70 yuan (cheaper) for girls to buy water emulsion, even if there is no cosmetics or the like.
6. I usually buy some snacks, and my roommates sometimes share some snacks. Don't just watch, forget it, it's about 90 yuan a month (an average of three yuan a day).
7. Add some odds and ends, and one month is 1500, which is just enough.
Including the maintenance costs of mobile phones, headphones and computers.
Everything sold in our school is not cheap, and the specific cost depends on the different schools.