Generally speaking, the canteen in the south area is more expensive, but it is also delicious, while the canteen in the north area is cheaper.
You can eat 1 or two dishes with meat for every meal around 5 yuan, or better, around 7 yuan. In this way, the average daily food cost is about 15 yuan. Monthly meals, 500 yuan.
Zhang Xiao's campus network is free, and the electricity bill of 20 degrees per month is enough without air conditioning.
The electricity bill in summer is about one month in 20 yuan.
Broadband seems to be 30 a month? I didn't do it. I don't know much about it.
transportation charge
The round trip to Xiamen happens to be in 20 yuan. In fact, if we girls don't buy clothes, we can still eat fruit every day with a monthly living allowance of 600 yuan ~ boys are ok in this respect.
For the activity ... the club pays a club fee, and the most expensive is the national dance 60 yuan.
Generally, 20 yuan can participate in activities in four years. If you are open and need funds, it is usually the food association and handicraft association.
Only once 15 yuan. Then if the class goes out, it's usually 2 a year
Three times adds up to about 50 yuan.
So if you save some flowers,
700 yuan a month is enough. If those communication packages are specially designed for students, the phone bill may be even lower.
But make sure you have about 100 money in your wallet at any time ~
I hope it helps you.