Current location - Education and Training Encyclopedia - University ranking - The price in Korea ...
The price in Korea ...
Prices are ok now, not too much. After all, domestic prices have also gone up a lot. Let me tell you something from several aspects. Of course, I basically told you according to my region, and the price will be wrong, for reference only. As for the conversion, please refer to the current exchange rate.

Accommodation: I only know how to rent a house. It is cheaper to rent a house outside Seoul. Generally, single rooms are between1.5,000 and 250,000, and most of them have household appliances such as refrigerators and washing machines. If they are not here, they can ask the landlord, which is generally no problem. But it's expensive in Seoul. If it is in a less prosperous place, such as the edge of Seoul, it is cheaper, similar to other areas, but it basically requires a higher deposit and fee to enter the prosperous area. Generally, deposits in more expensive places are mostly above 5 million, such as Jianguo University, Hony University, Yonsei University and Jiangnan, among which Jiangnan is the most expensive. These places are relatively prosperous, so the house price is very high, mostly between 300,000 yuan and 50 yuan (single room), which is very big, basically without home appliances, just an empty room. Home appliances are another level, such as apartments, which are more expensive. Of course, nothing is fixed. Some places are very cheap, as long as you are lucky.

Most students want to buy home appliances when they come, and basically go to thrift stores. In fact, they are also very useful. Our refrigerator is 1.7 million yuan, and the washing machine is 1 10,000 yuan. It has been used for two years, and there is no problem. Can be used as a price reference. In addition, we have to be prepared to pay relatively expensive heating, utilities and so on. Especially in winter, the heating fee is a bit expensive, so it is normal to spend 70,000 to 80,000 yuan. Our house is two rooms, often more than 654.38+ 10,000.

In addition, there are boarding houses and examination rooms.

Generally speaking, boarding apartments only provide lunch and dinner. As for nutrition, I really don't know. Every family should be different. The general price is between 400,000 and 600,000, which may be cheaper. Generally, no deposit is required, and payment is made in advance.

Then there is the examination room, which is very small, well-equipped, gregarious and has administrators. This is specially prepared for people who need a room in a short time, and no deposit is needed. Generally, kimchi, rice, daily necessities and cooking can be provided. There is a slight difference from place to place, and the price is between 250 thousand and 500 thousand. Of course, there will be deviations. The more expensive the facilities, the better. Pay in advance.

Transportation: Subway is more common in Seoul. People who often take the subway generally apply for a subway card, and the starting price is 900 yuan. Generally, this price will not be too long (it will almost cost more money in about 20 minutes), which is cheaper and more convenient. One way is 1000 yuan. You can also use the subway card if you take the bus, and the price is not too far from the subway. If you take a taxi, the starting price is about 1500? (I don't remember clearly. )

Diet: It's too complicated. You can have a good meal when you go out with 5000 yuan.

The price also varies greatly. Simply put, it's Lamian Noodles. In the dining hall, it is generally around 2500 to 3000 yuan, which is about thousands of yuan. It is more cost-effective to buy food and cook by yourself, and the price of vegetables is not high now. I'll tell you a few approximate prices.

Onion: about 1500~2000, Chinese cabbage: about 1500~3000, potato: about100+000g. About 500~ 1200 pieces of tofu. The number of raw chickens is about 2500~6000 (depending on age). Eggplant is about 1000 yuan, 3~4 pieces. Salt is about 1000 a pack, and soybean oil is about 3500~4500 500 ml? (a little confused)

Fruit: orange (current price) 2000 RMB 10~ 15. Banana: 2500~5000? (I forgot all the quantifiers), Apple: 5000 yuan, 5~ 10, and I can't remember the rest.

Call: A calling card is usually 10000 yuan, and the time varies. Basically, it takes 10 hours to use the public phone at the place where the card is bought, and nearly 4 hours to use the mobile phone.

As for part-time jobs, it is difficult to find a job if you don't know the language. China people are everywhere now, and their economy is not active, so it is difficult to find a job. Basically, it is 4000~6000 an hour, and 4000 and 4500 are more common. This refers to places like restaurants or bars.

Okay, I'm dizzy. I don't remember. If you have any questions, ask me. I hope I can help you! ~