Secondly, in terms of diet, the school provides a variety of choices, such as canteens, supermarkets, snack bars and so on. And the price is relatively close to the people. If you like to eat out, the consumption will be slightly higher, and you need to reserve 50-70 yuan for meals every day.
Thirdly, the cost of study, in addition to tuition and miscellaneous fees per semester, also needs to buy textbooks and learning tools, take exams and so on. The cost per semester will be around 500-800 yuan. In addition, there are other necessary expenses, such as transportation and telephone. According to your car frequency and call time, you need to reserve about 150-300 yuan every month, and the monthly living expenses total about 2,000-3,000 yuan.