Current location - Education and Training Encyclopedia - University ranking - How to allocate the living expenses of freshmen, and how much is the monthly living expenses?
How to allocate the living expenses of freshmen, and how much is the monthly living expenses?
Welcome to the new life in the university! With the beginning of college life, how to allocate living expenses reasonably has become a concern of many freshmen. In this guide, as a senior student, I share some experiences and suggestions on the allocation of living expenses for freshmen. I hope this guide can help you spend a happy and meaningful college time.

I. Source of living expenses 1. Family support: Most of the living expenses of freshmen come from family support. When determining the living expenses budget, it is suggested to communicate with their families to understand their financial situation and the amount of financial assistance they can provide.

2. Scholarships and grants: Some freshmen may get scholarships or grants. These funds can be saved and used freely, such as attending small gatherings of classmates, cultivating hobbies, buying clothes and school supplies. It can also be used for some living expenses.

3. Part-time job: University courses are flexible. Unlike high schools that have classes every morning and evening, you can use your spare time to do part-time jobs in exchange for wages. Some big companies and chain restaurants will also recruit part-time or interns. If you are interested in experiencing a part-time job in a university, you need to know the job opportunities in and around the school in advance. A good part-time job can not only earn living expenses, but also enrich college life and exercise personal ability. Freshmen need to figure out how to enrich themselves in their spare time. (Looking for a part-time job needs to keep your eyes open and find a regular unit. Anyone who pays money according to the original ID card is a liar! Don't go! )

Second, divide the monthly living expenses into four equal parts. I believe that most students' families give them a one-time living allowance. I also believe that many students will easily spend a lot of money as soon as they get the living expenses, which will lead to the experience that the living expenses are not enough at the end of the month. So it is very important to plan the expenses in advance. Here, sister Cai has a little experience:

Get the living expenses at the end of the month and divide them into four equal parts. For example, if the living expenses are 65,438+0,500/4 = 375 yuan, then the weekly budget is 375 yuan, and 375/7=53.5 yuan, then the daily expenditure is 53.5 yuan, and the maximum daily expenditure can only be 53.5 yuan (ps: this is only the maximum daily expenditure budget, but generally only three meals can be consumed every day.

In the second week, if the 375 yuan in the first week has not been used up, use the remaining money in the first week to save the 375 yuan in the second week, and then take out part of the budget for the second week when it is not enough, and so on.

The purpose of doing this is to define the weekly and daily budgets and divide the total budget into daily budgets, so that you know what you are doing and it is not easy to spend money indiscriminately. In addition, because you have planned your budget, you will save living expenses, and you can save several hundred yuan when you calculate at the end of the month, which is equivalent to saving money in disguise ~ that is, planning your living expenses reasonably and saving your own small treasury, killing two birds with one stone ~ recommended ~)

Three. Estimated monthly living expenses 1. Eat: breakfast is usually 5 yuan, lunch and dinner are 8 ~ 65,438+04 yuan, and occasionally you can eat instant noodles or choose your own meals in the canteen. The cost of one day is probably from 20 yuan to 30 yuan, and the cost of one month is expected to be from 600 to 900 yuan. It is suggested that if freshmen want to save money, they can buy bread, cereal, sesame sauce and the like online for breakfast, occasionally change their dinner and eat instant noodles or bread. Personally, I can eat 700 yuan a month, and sometimes I can save 100 yuan. )

2. Telephone and Internet charges: Freshmen can get a campus card when they start school, usually in 30 yuan/month, which will send a lot of traffic. The campus network is also 30 yuan/month, with a total of 60 yuan. (If you have more than one mobile phone card and the traffic is too much to use, you can use your mobile phone to open a hotspot to connect to the computer, and you don't need to open a campus network. That's what I did. Go away! )

3. Water and electricity charges: Some schools don't need to pay electricity charges, and some schools need dormitories to charge themselves. My school belongs to the latter and uses less electricity in winter. In summer, because the air conditioner is turned on, the electricity charge in the dormitory is about 10 ~ 25 yuan/person. Water charges are divided into drinking water and bath water. The drinking water in my dormitory is * * * bottled water, 7 yuan/barrel, about 8 barrels a month, after the dormitory is shared 14 yuan/person; The bath water is about 2 yuan/time and 60 yuan/month, totaling about 100 yuan.

4. Fruit snacks: Eat fruit twice a week. If you can't eat so much at a time, you can buy it with your roommate, about 50 yuan/month; Snacks 80 yuan/month, total 130 yuan. Friends who do not eat snacks and drink milk tea can save money.

5. Daily necessities: paper towels, sanitary napkins, shampoo, shower gel, laundry detergent, etc. Daily necessities like this can be bought online, which is very cost-effective. Sometimes I can catch wool, so the cost is not big, about 60 yuan/month.

6. Skin care products and cosmetics: these products should be purchased according to their own needs. Don't buy too much, and it is not recommended to stock up, which may lead to idle expired waste; In addition, if you don't want to buy cosmetics cheaply, you may not be idle in the end. Just buy the most accurate thing in the price range. My personal situation is 100 yuan/month.

7. Parties: It varies from person to person. Once a month, calculated at 100 yuan, totaling 200 yuan/month.

8. Clothes and shoes: You don't need to buy clothes often at ordinary times, but occasionally buy some when changing seasons. The average monthly distribution is 150 yuan/month.

The total is 1400~ 1700 yuan, which was summed up by Cai according to the expenses of herself and her classmates. (A Cai's school is in Guangzhou) Some places still have spare time, but in fact they may not have that much money. If there is no party and shopping, you can save two or three hundred yuan ~ so the actual cost is 1200 ~ 6500.

The above is Sister Cai's careful calculation of the allocation of college living expenses and some frugal money. I hope I can help you when you are about to enter the university. If you have any questions you want to know, you can leave a comment ~ I wish you a full and beautiful college life ~ ~