Next, I will share with you the life of ordinary college students whose monthly living expenses are 1300.
Breakfast: Do people really eat breakfast every day? I don't have time for breakfast in the class at 8 am. I usually only drink a bottle of yogurt and eat a loaf of bread. Bring yogurt at home, and a box of bread is almost 30~40.
Lunch: canteen/takeaway. The canteen still does not exceed 15 yuan. Takeaway is more expensive, but generally it won't exceed 30 yuan.
Enough to eat for a month, and milk tea in our school. It's also cheaper, but I don't drink it often. Eating too much sugar is easy to get acne and the skin will turn yellow.
Socialization: including but not limited to going out for dinner, but not going out during the epidemic. If you eat hot pot, the average person is almost 100 (there is also a 69% discount for college students in Haidilao)
Daily necessities: I'm usually a double group of 1 1 and 6 18. Basically, two bottles of shower gel, three or four bottles of shampoo cream and one bottle of conditioner are enough at a time, and basically 300 is enough.
Skin care products are also made of one or two hundred.
Cosmetics: Actually, these things are durable goods. I was brainwashed by consumerism. I bought several lipsticks a month. Actually, I only like to use one or two. Now I basically use the cosmetics I bought before, and I may not buy new ones for a month.