College living expenses really don't cost much. If you just eat, the university won't spend a month 1000. Like my school, it belongs to 2 1 1 university.
Breakfast is very rich and cheap, porridge is one yuan a bowl, and eggs are fifty cents each. The price of steamed bread, steamed stuffed bun and fried dough sticks is only half of that outside. A breakfast, three yuan can solve a girl. Boys who eat too much will never exceed five dollars. Three dishes and one soup at noon are only eight yuan. Want to fry a dish, eat better, fifteen yuan is enough.
Dinner is similar to breakfast. Under normal circumstances, if you just eat, it will cost at most twenty or thirty yuan a day. For frugal students, 1000 yuan is enough for meals and daily necessities for one month. The cost of most normal students is between 1500-2000 yuan.
Is there anyone who spends four or five thousand a month? There must be! The third person in my university dormitory, who does business at home, spends 10,000 to 20,000 yuan a month. But it's the kind of money and minerals that other people can spend casually at home. Ordinary people can't compare, not the same level.
On the university campus, there are many opportunities to earn money. You can go out to work part-time to support yourself when you are free. Universities are different from high schools, and the courses are particularly relaxed. Like freshman year, there were no classes on Saturday and Sunday, and then there were only two classes in the morning on Wednesday. A week later, there are only 30 classes.
There is plenty of free time and you can arrange it freely. What do many people do in their spare time? Lazy people are sleeping, playing games and falling in love. More diligent people will want to go out to work part-time to earn living expenses.
At that time, I went out to hand out leaflets every week, and it was 100 yuan a day. Two and a half days a week, there are two or three hundred dollars. The money earned by this leaflet is enough for a week's daily living expenses. In addition, the university has one month's winter vacation and two months' summer vacation. You can go out and work as a temporary worker during such a long holiday.
During the four-year college winter and summer vacation, I almost worked in a fast food restaurant. Although I don't earn much in a month, I still have two or three thousand dollars. My parents are divorced at home, and no one cares about me and no one gives me money. I earned my tuition and living expenses for four years in college. Although I can't ask, everyone is the same as me. But when there is no class, it is no problem to go out to work part-time to earn a little money.
Most working-class families can hardly save 5,000 yuan a month and spend 5,000 yuan a month on living expenses? What is this concept? This means that over 90% working-class families can't afford your expenses. 5,000 yuan a month is 60,000 yuan a year.
China's per capita income in 202 1 year was just over 32,000. More than half of the families can't afford your living expenses without eating or drinking. Ordinary working-class people earn about three or four thousand dollars. Two people at home can only save two or three thousand dollars a month by working together. This is not enough for you to live for a month, and you can't afford to support such a high-spending student.
If your parents are farmers, they spend 5,000 yuan a month, and you have to sell thousands of kilograms of grain every month. Your parents are exhausted, and you can't do it. If your family is an ordinary working class, you spend 5000 yuan a month, which may be higher than your parents' salary. Can you bear to watch your parents steamed bread and pickles every day? So, spend 5000 yuan a month on living expenses. I don't know what you said.
If you have a mine at home, you can do whatever you want. If you are just an ordinary family, then you are really a prodigal son. I really feel sad for my parents!