Three meals a day is definitely a necessary expense and a great cost of living. If everyone eats the school cafeteria, breakfast will generally not exceed 10 yuan, that is, 6 yuan, and lunch and dinner may exceed 10 yuan, that is, 24 yuan. So, three meals a day is 30 yuan, and one month is 900 yuan. Then, we may have to buy some fruits and snacks. Based on the average daily 6 yuan, one month is 180 yuan. In this way, the expenditure for eating by moonlight is already 1080 yuan.
Expenditure on daily necessities
Must buy daily necessities, such as toilet paper, shower gel, shampoo, toothpaste, etc. However, these things can be used for a long time once, with an average of one month 100 yuan. We can't stay in school all semester, can we? Going out costs money, and transportation expenses such as buses and subways are inevitable. Calculated by monthly 50 yuan. Bathing in universities also costs money, maybe once in 5 yuan or six times a month in 30 yuan. In this way, the monthly accumulated daily necessities expenditure is 180 yuan.
School supplies
Learning materials purchase and printing costs We also need to buy learning materials when we are in college, but it is relatively small, because, in addition to borrowing from the library, we can also buy second-hand books from second-hand bookstores to save money. Many homework and lecture PPT may need to be printed, so the printing fee is also a necessary expense. According to the monthly 60 yuan calculation. The above items are the necessary expenses for going to college, totaling:1080+80+180+60 =1400.