My school is a private college, and the price will be more expensive. The average breakfast is about 6 yuan, 30 days 180 yuan. Lunch is almost 15 yuan, 450 yuan in 30 days, and dinner is almost the same as lunch, so let's call it 15 yuan, then 450 yuan in 30 days. If you buy fruit twice a week, it's ten yuan and 80 yuan around. Snacks have no fixed time and price, about 140 a month. Sometimes, I go out to play with my roommate. On average, it should be about twice a month, and one time is about 100, including the fare for going out to play in 200 yuan. Water and electricity are used more in summer, about 25%. I have two phone cards. The school card is more expensive, about 120, but clothes and cosmetics are not required every month, so forget it first. So these alone will cost 1645 yuan.
Of course, consumption is still personal, and if fruit snacks are saved, about 1500 will be enough.