Meal fee: breakfast 6.5 lunch 12 dinner 12 (if you eat better)
30.5 a day, about 9 15 a month.
Go to the supermarket:
Snacks once a week, about 20 once a month 100.
Fruit twice a week, about 40 (most fruits on campus are more expensive)
Daily necessities, such as toilet paper, sanitary napkins (for girls), laundry detergent, etc. , about 30 years old
A month's total is around 170.
Shopping: Nowadays, people generally buy clothes, cosmetics, shoes and other items on buy buy online, and they spend around 50 yuan every month.
League construction: Generally, class league construction is on campus, and it doesn't cost money. If you build a community or dormitory, you usually eat and play alone 120.
Study: In fact, the most expensive thing in university study is tuition. At the end of the term, there will be a lot of money for printing papers, generally 50-60 yuan.
Total: 13 15