Take the price of my own school as an example (the school is in a third-tier city and closed).
Breakfast in 6 yuan is one month 180 yuan.
Lunch per meal 12 yuan (good combination of meat and vegetables), 360 yuan for one month.
Dinner per meal 12 yuan, one month in 360 yuan (the price of breakfast, lunch and dinner is compared with the good cooking of rice, no matter how expensive it is, it will not be too expensive, and sometimes it will be much cheaper than this).
The dormitory will have dinner once a month 1 twice, each time at 50 to 60 yuan, according to the highest calculation, once a month 120 yuan.
Daily toiletries, toothpaste, toothbrush, facial cleanser and towel take about two to three months, and on average it takes about 40 minutes to get to 50 yuan.
The frequency of drinking milk tea a month is relatively small, calculated by 50 cups per month.
I don't like fruit very much, so I seldom buy it, 40 yuan a month.
Snacks are rarely eaten, only 40 a month.
Of course, girls have special periods, and this price is calculated separately, and the price is not fixed.
Calculated, excluding the expenses of girls in special periods, the total above is about *** 1200 yuan.
There are still some cosmetics and clothes with 300 yuan left to buy.
My bid is based on the consumption level of students in ordinary families, so I think the living expenses of 1500 are very good as long as I don't pursue big names or anything.
8 yuan a bowl of noodles, our school.