Let's simply calculate the bill. A steamed stuffed bun with meat (2 yuan), a cup of soybean milk (2 yuan) and a tea egg (2 yuan) are not too many for breakfast. Breakfast, 6 yuan.
Lunch, according to the price of most university canteens, two meats and one vegetarian, 12 yuan.
Dinner, two meats and one vegetarian, 12 yuan.
Breakfast, lunch and dinner, one day 30 yuan (minimum), right?
30 * 30 a month = 900 yuan.
Buy fruit once a week (mom and dad often say they want to eat fruit), buy 30 (at least) at a time, and eat for almost a week.
30*4= 120 yuan for one month.
Monthly telephone charges, broadband charges, water charges and electricity charges are not too much, are they?
Go out with departments/classes/friends once a week, per capita income 100.
One month 100*4=400 yuan.
So it is already 900+120+200+400 =1620 yuan. No milk tea, no clothes and so on.
According to the living expenses in 2000, the remaining disposable funds in hand are around 400.
College is the most free time in my student days. This year is 18, so I should have a good time.