Cost one: eat.
Three meals in the morning, noon and evening, 30 a day is almost enough. An egg, a steamed stuffed bun and a cup of porridge for breakfast, around 5 yuan. Box lunch is about 10 yuan. Lunch box for dinner is probably 10 yuan. Some girls eat less for dinner, so they buy a Chinese hamburger or something. 900 yuan is enough to spend a month's food.
Cost 2: Dinner and games
The dormitory has a good relationship, so it is indispensable to have dinner together. It costs about 200 yuan to go out for dinner in the dormitory once a month.
Expenditure 3: Daily necessities
University is an inclusive place with all kinds of dresses. When we enter it, we will change our aesthetics and thoughts. The affected performances include buying different styles of clothes, accessories, bags and shoes, and buying different brands of skin care products and cosmetics, about one month in 500 yuan. There are also telephone charges, fruits and toiletries, about 100 a month.