However, as a northerner, I sometimes don't have enough to eat. Auntie will play less for girls and more for boys, but except rice and some windows, all other windows will cost one yuan for packaging.
The number of school canteens depends on the area occupied by the school itself. The dining room will have three or four floors, one in each district of our school. At school, when there is no class or when you want to eat on weekends, you can go to a restaurant with your roommates and friends to have a meal or improve the food. The restaurant has a buffet and some barbecue packages.
Fish with Chinese sauerkraut is delicious.
Personally, I prefer noodles to rice. The school will have a campus food recommendation wall to promote some delicious food. If you find something delicious in the store, you can also contribute it to share.
Tan branch gourmet
This is the best meal I have eaten recently. I think rice is the best.
The food in the school canteen is generally good and the price is not very high. Breakfast, soybean milk, steamed stuffed buns and hot soup are also normal prices. Noodle or rice for lunch usually costs about 10 yuan, and the price is acceptable. If you eat with your roommates and friends in the school cafeteria, there are usually more than ten people, and the price is very good.
You can also try the diets of different nationalities and regions and feel the delicious food from all over the world.
In short, the meals in school canteens are generally acceptable and the prices are relatively close to the people, but each school may be a little different.
The above is only based on the specific feelings of the individual's school and is for reference only.