I will eat some soybean milk buns and bread for breakfast, and 5 yuan is enough; Lunch is rich, rice is more expensive, and noodles are cheaper, ranging from 10 to 15 yuan; Generally, you can't eat much at night, and it is controlled at 5~ 10 yuan. In this way, the average meal will be 25 yuan. 750 yuan for a month.
Two. Living expenses (570 yuan/month)
1. Take a bath (40 yuan/month)
Our school needs a bath card, once in 3 yuan, three times a week, with an average of one month in 40 yuan.
2. Blow-dry your hair (7 yuan/month)
High-power appliances are not allowed in the dormitory, and the low-power wind is too small, so I use a public hair dryer, which costs 50 cents at a time, with an average of 7 yuan a month.
3. Life necessities (50 yuan/month)
As a girl, sanitary napkins, paper towels, toothbrushes and other necessities are indispensable every month, and copying some things is also indispensable, which costs 40 to 50 yuan per month.
4. Drink water (30 yuan/month)
There is no hot water in our dormitory, so I need to get a water card. 20 yuan is charged every time. After collecting the water, carry it to the dormitory for washing with a bottle opener. I use less in summer and more in winter. I bought a drinking fountain in the dormitory, and the bottled water was probably 10 yuan (a big drinker).
5. Campus Network (40 yuan/Month)
WiFi is of course essential. Generally speaking, one semester in 200 yuan is enough.
6. Clothes (200/ month)
Regardless of underwear, to be honest, I didn't buy many clothes, but I definitely bought them that night. I think the things in the physical store outside are too expensive, so I'd better buy them at night ~
7. Cosmetics (100/ month)
Water emulsion is necessary, plus mask, eye shadow and some beauty things (cheap), because it can be used for a period of time at a time, with an average of one month 100 yuan.
8. Friends go out for parties (100/ month)
Knowing that eating and playing out is expensive, our dormitory usually goes out once or twice a month, plus transportation expenses, which is about 100 yuan.
In this way, I can manage about 1320 in a month, and the rest of the money is used to prevent any extra expenses. I still overestimated some expenses. My family is an ordinary family, and I know it is not easy for my parents to earn money. At that time, I just started school, and others said 1200 yuan for one month, but my mother insisted on giving it to me 1500 yuan for fear that I would mistreat myself. I have always been considerate of my parents, and I will work to make money if I want to buy anything for myself. The girls in my roommate are also ordinary families, and the girls in the opposite bed also go out to work during the winter vacation to earn living expenses and tuition fees. Although the family can't afford the living expenses and tuition fees, it is definitely more comfortable to spend the money you earn than the money your parents give you.