Current location - Education and Training Encyclopedia - University rankings - Yunnan university canteen rental
Yunnan university canteen rental
The food in the school canteen is very cheap.

One: Because the ingredients in the school canteen are all purchased from inside the school, the cost is relatively low.

Two: And the operating cost of the school canteen is relatively low, so the price is much cheaper than the food outside.

Third: In addition, schools will rely on their own network to get lower prices. In addition, the school canteen is not as expensive as the outside canteen, and there is not a lot of manpower and material resources input, which will also affect the canteen price.

Four: on the one hand, the income from eating in the school canteen can be shared with everyone on campus, and the price can be much more affordable than in the market; On the other hand, school canteens can make use of school resources, with more advantages and lower cost. Therefore, compared with the outside world, the price of school canteens is obviously cheaper.

Moreover, the operating costs of school canteens are relatively low, such as labor costs and rent, so the price is much cheaper than the meals outside.