Current location - Education and Training Encyclopedia - University rankings - Detailed explanation of the expenses of American Ivy League schools
Detailed explanation of the expenses of American Ivy League schools
American Ivy League schools are all famous private schools. As we all know, private schools in the United States are expensive, but ivy league schools also have the most scientists and celebrities. Parents not only care about whether students receive a good education, but also care about the annual cost. Taking the University of Pennsylvania as an example, this paper introduces the annual expenses.

tuition

Choose one-year 10 course and get 10 credit. $3,400 per credit.

stay

A single room of about 9 square meters. The bathroom, kitchen and toilet are shared with the other three single rooms, but they don't need cleaning. The telephone provided in the room is free, and there is an extra charge for outgoing calls; Free wireless Internet access. The bedding will take care of itself.

food

You can take part in the plan of eating 14 meals a week at school, and the extra meals can be solved in the coffee bar on campus. The school will put 7 meals in the card for consumption on campus. Dinner contains a small amount of fruit (mainly apples).

medical insurance

These include: seasonal vaccines, treatment and dental insurance.

incidental expenses

The total incidental expenses for one semester is 195, which is $390 for one year. These include photos, photo albums and a small number of group activities.

personal expenses

Laundry costs $3.75 once, 3-4 times a month, 10 month * *112 dollars. Haircut once 16.99 (for men), once a month, 10 months *** 169 USD.

Book fee

There are 10 courses a year. Take second-hand books as an example, a book costs 30-50 dollars and * * * 300 dollars.