Current location - Education and Training Encyclopedia - University rankings - How much is the living expenses of Shenzhen University?
How much is the living expenses of Shenzhen University?
Will the cost of living go up at Shenzhen University? ?

Of course not! Today, Senior Sister will calculate the monthly living expenses for your reference ~

board wages

The canteen standard is about 900r/ month.

Breakfast: 2-5 hours

Lunch &; Dinner: 7- 16r/ meal

There are many choices in school canteens, and people are rich and frugal. Generally speaking, it takes 25-35r for three meals a day to eat and drink enough ~

Shengji snack fruit

There are several ways to buy fruit without going out at school:

It will be sent to the post office to get it, which is cheaper! )

Fruit group (group list, delivered by the boss)

School supermarket (there are boxed fruit slices, but they are expensive)

supermarket

There are all kinds of snacks, drinks, bread and cooked food in the supermarket on campus, such as sausage 5r/ root, Guandong cooked 12r/ serving.

Take-out food

Tired of eating in the canteen, you can choose to order takeout. There are many take-away merchants near the school, you can choose at will, and the prices are different. It will be cheaper to use coupons!

Dormitory expenses

Hotel charges

Accommodation is deducted at the beginning of the semester. Except some Xiyuan dormitories are 600r/ semester, most dormitories are 750r/ semester.

The water fee is free. Everyone takes a bath with 50L hot water every day, which is basically enough ~

Electricity bill

Per person per month 10 kwh, and the electricity price in dormitory is about 0.7 yuan/kwh. The monthly electricity price of the whole dormitory is about 120r, with an average of 25-30r per person per month.

Net cost

According to different broadband rates, there are different prices, 50M is 30r/ month, 100M is 45r/ month, and one-time recharge1month is given for two months.

articles for daily use

All kinds of daily necessities in dormitory life are essential ~

You can fight with your roommates or find classmates in the dormitory, which will be cheaper.

The average is about 30-50r per month.

Laundry expenses

The price of washing machines in different dormitories is different, but it is generally less than 5r.

transportation cost

Campus traffic

There are buses and buses in the school, both of which are 1r/ person.

Cross-campus traffic

The school has arranged a shuttle bus between the two campuses, free of charge. If you miss the commuter bus, you can take the peak line bus 128, 2r/ person.

study expenses

Every semester's textbooks are bought by students at their own expense at the beginning of the semester, so it will be much cheaper to buy second-hand textbooks for seniors and sisters.

In addition to teaching materials, there are usually expenses for stationery and printing various materials, which generally do not exceed 30r per month on average.

Play and shop.

The cost in this area is several thousand people, and I usually spend 200-300r per month.

Calculated, the basic living expenses are about 1200r. If you want a better quality of life, there are more places to spend money, and 1200r may not be enough ~

The above is the appropriate information about the cost of living in Shenzhen University. If you don't understand, you can ask.

If there is any infringement, please contact to delete it.