1. Primary school curriculum: Chinese and math, and English. The unit price of class hours is generally 100- 130 yuan, and the annual fee is about 20,000 yuan.
2. Junior high school courses: Chinese, Mathematics and English, 40 classes-the charge is about 6,500 yuan-the unit price of each class is about 158 yuan; 80 classes-the charge is about 12000 yuan-the unit price of each class is about 150 yuan; 160 class-the charge is about 24,000 yuan-the unit price of each class is about 145 yuan.
3. High school curriculum: Chinese, Mathematics and English, 40 classes-the charge is about 7,000 yuan-the unit price of each class is about 175 yuan; 80 classes-the charge is about 14000 yuan-the unit price of each class is about 170 yuan; 160 class-the charge is about 27,000 yuan-the unit price of each class is about 165 yuan.
Precautions for choosing one-on-one tutoring:
1, to choose a full-time teacher, full-time teachers can try their best to consider children's learning, and their energy will not be scattered. It is best to choose an experienced teacher. I believe everyone knows the importance of teachers without too many statements. Teachers are an important bridge between children and learning, so teachers with rich teaching experience should be chosen to teach.
2. Instead of choosing traditional offline remedial classes, it is better to choose emerging online remedial classes. If you often have to face the situation of inconvenient transportation, insufficient time and lack of local teachers, you can consider online remedial classes. The infrastructure and teachers' level of online tutorial classes have gradually matured, which can overcome the obstacles in time and space.