1. Meal cost: There are many restaurants and supermarkets near the school, so if you cook, the monthly meal cost is about 1, 000 yuan to 1, around 500 yuan. If you eat in the school cafeteria every day, you will need less expenses.
2. Transportation cost: Students can take buses and taxis. The starting price of taxis is 65,438+0.8 yuan per kilometer, and the bus fare is cheaper. If you want to buy a bike or an electric car, you need extra money.
3. Learning materials costs: including textbooks, reference books, laptops, etc.
Generally speaking, the monthly living expenses should be around 2,000 yuan to 3,000 yuan. Of course, the specific living expenses need to be determined according to the actual situation of the individual.