Current location - Education and Training Encyclopedia - University rankings - How much does it cost to live in a university for a month?
How much does it cost to live in a university for a month?
As a female college student studying in a small third-tier city, the college living expenses are 1500-2000 yuan per month. This 1000 yuan includes daily necessities such as food, fruit, snacks, cosmetics and clothes. A thousand dollars may not be enough in a big city, but it is more than enough in a small city like ours.

The first is the cost of eating: one yuan steamed stuffed bun in the morning, one yuan egg, 1.5 yuan soybean milk. Lunch is usually eaten in the canteen, ranging from six yuan to nine yuan for one meat and one vegetable. Have some flour or noodles for dinner. 3.5-6 yuan. Total cost of eating a day 13- 18.5 yuan. 390-555 a month, but occasionally I have to go out for dinner with my friends and order takeout, which adds up to 7800.

Then I don't like fruit very much, so there is basically no expenditure in this area.

If you buy cosmetics, it is a large part of the living expenses, but you can use them for a long time at a time, not every month. You just want to buy yourself a favorite lipstick or eye shadow.

I buy one or two clothes every month, with an average of more than 100, and then occasionally buy a pair of shoes with hundreds of dollars.

In addition to the above, there are many places to spend. For example: charge hot water card, take a taxi, wash clothes with washing machine, buy medicine, buy books, electricity, haircut money and so on. Therefore, this one or two thousand dollars is really spent on the blade. Of course, it mainly depends on the actual situation of the family and personal consumption power.