When eating at 1, the consumption of university canteens is generally lower than that outside. According to the food standard of two meats and one dish, a meal is generally around 15 yuan, so if the breakfast is calculated according to 6 yuan's standards, 36 yuan probably spends it on eating. Then the calculation formula is 36 * 31=11/6 yuan.
2. Transportation and telephone charges. Some schools have large campuses, so they may need to study transportation between them. Generally, 200 yuan is enough here.
3 Snack expenses and image expenses, if you follow the standards of boys, then basically one month's snack expenses are enough in 200 yuan, plus clothes and haircuts, probably near 500 yuan. If it's a girl, it may be much bigger, because it needs to add cosmetics and other expenses, so it's about 500-700 yuan.
This basic cost is basically enough from 2000 yuan to 3000 yuan.