There is actually no standard for college girls' living expenses for one month. If you have a good family, give more, and students can live better. The living expenses of ordinary families and ordinary college students are around 1500. I don't know if others are enough ~ enough for me. First of all, my university town is not a developed first-tier city, so the consumption level is not that high.
Just eat the canteen for three meals. There are many kinds of canteens and they are quite delicious. The key is not expensive. Twenty or thirty a day to seven or eight hundred a month is enough. The rest of the money can be used to buy fruit snacks or something.
Because college students do not advocate comparison and blind consumption, the most important thing for college students is to study. If the pocket money is not enough, they can also find a part-time job themselves, and they can exercise themselves while earning pocket money.
User comments 1. See what kind of university you are studying, whether it is a public university or a private university. Relatively speaking, private universities are higher than public universities in various fees, about 100 yuan per month. In addition, it depends on your consumption habits and family conditions at home, and whether cosmetics, washing products, clothing, shoes and hats are brands. Generally speaking, female college students in ordinary families spend about one month in 300 yuan, with three meals a day included, about one month in 20 yuan and one month in 600 yuan. In addition, I buy some small things every month, such as snacks, around 150-200 yuan. It is reasonable for an ordinary female college student to spend about 1200 yuan every month, but it does not include special expenses such as attending class meetings, classmates' birthdays and celebrating happy events.
2. I am a junior girl. After a rough calculation, I can't get there in a month 1500.
The cost of living is 600, which is more than enough to order takeout or canteen. Individuals eat less. Let's count. Three meals a day, 2+ 10+2 = 14, is 420, and sometimes it can't be reached. Steamed bread in our school is cheap. 1.5 yuan is full and full. I don't like sweet porridge. The spread of skin care products does not exceed 100 a month. Even if I buy 500 clothes (including daily necessities) every month, I have never been in love, and the expenditure in this area is zero. How much can students spend on meals is AA. Well, with occasional part-time jobs, it's nearly 1000 a month. Summer part-time job+scholarship+grant, etc. The living expenses are solved by yourself.