Current location - Education and Training Encyclopedia - University rankings - How much does it cost to live in a university for a month?
How much does it cost to live in a university for a month?
Depending on your family situation, 1500 is generally appropriate, and the family condition is about 2000 yuan.

If you are in a third-and fourth-tier city,

Eating and drinking water at school is about 900+ yuan a month, buying water is about 100+ yuan a month, buying snacks and some cosmetics is about 100+ yuan, occasionally paying a little money, and the telephone bill is 150+ yuan, then buying one or two clothes every month, and then spending about 200+ yuan every month.

Total * * * 900+100+150+200+50 =1400.

If you are in a first-and second-tier city,

Eat and drink for one month 1000+, fruit 150+, cosmetics 150+, daily necessities (toilet paper, sanitary napkins) 50+, clothes, shoes, etc. May need more than 500+. If you encounter some simple expenses such as school, it will cost 200+ and the telephone bill will cost 50+.

Total * * *1000+150+150+500+200+50 = 2100.

If girls go to college after high school, they usually buy a full set of cosmetics. One month 100+ of cosmetics here is not enough. It takes 400-500 yuan for half a year to get a good set of cosmetics+water emulsion.

Boys and the like will have higher requirements for shoes and electrical appliances when they enter the university, and may save money to buy things they like.