① Breakfast: noodles, steamed buns, jiaozi, etc. A meal is 9 yuan. Lunch: two meat and two vegetables 12.5 yuan. Dinner: One meat and one vegetable counts as 8.5 yuan. Then 30 yuan for at least one day, not including the money for buying fruits and snacks. At the end of a month, it's 900 yuan for dinner alone. (2) Be sure to go out for a delicious meal on weekends, or go out to play with classmates, so that 200 yuan can go out on weekends in advance for one month. I want to eat some fruit snacks and drinks a few days a month, which is almost 100 yuan. (4) Nowadays, life is inseparable from mobile phones. Only when you have a mobile phone can you contact and chat with your classmates, teachers and family, and then you don't need to pay the phone bill. The default is 100 yuan a month. If you live in a dormitory, you need electricity and water. The electricity fee for dormitory and the water fee for bathing are preset as 100 yuan a month. 6. In the process of learning, you always need to use some reference books, notebooks, pens, etc. These school supplies and other leisure products are preset at one month 100 yuan.
In this way, it will cost at least 1500 a month, not counting the money for clothes.