Current location - Education and Training Encyclopedia - Graduation thesis - Write a math paper (gains and losses in learning math)
Write a math paper (gains and losses in learning math)
Today, I finished the first class of "buying stationery" in grade four, and I had mixed feelings. I am glad that this boring calculation class about numbers and algebra can also have such an active classroom atmosphere. Children understand the calculation results and interpret the diversity of algorithms from their own perspective. I'm worried that the classroom assignment is similar to the vertical problem in the example, and the students' calculation is very smooth, but it is slightly different from the example, so I don't know how to start. At this moment, the bell has rung. Whether to say it or not will affect the next class. What if students have so many questions? Thinking of students actively speaking in class is in sharp contrast with the difficulties faced by writing and doing problems at the moment. I'm confused. How can I decouple speech from practice? I'm in a hurry and I can't hand in my feedback homework. what can I do? I picked up the Primary School Mathematics Curriculum Standard and read it carefully. Combined with my previous understanding of curriculum reform, I soon found the answer. As a carrier, mathematical knowledge enables students to master not only a problem-solving method, but also a mathematical thinking method and the ability to solve practical problems through learning. In the learning process of teacher-student interaction, emotions, attitudes and values have been developed and promoted. How many schoolbags can 80 yuan buy in this math class? 1How many schoolbags can 40 yuan buy? (The picture shows a schoolbag, 20 yuan) Please listen to my student's answer:

Student (1): You can buy four schoolbags. I think so, too. Reduce both 80 and 20 by 10 times. According to the invariance of quotient, as long as 8 divided by 2 equals 4, then 80 divided by 20 equals 4.

Student 2: 140 yuan can buy seven schoolbags. Linked to the first question, I think so. 80 yuan has four schoolbags and eight schoolbags. It must be 160 yuan. There is no 20 yuan and one schoolbag is missing, so there are seven schoolbags.

Student (3): Four schoolbags. 80 yuan, 60 yuan and 60 yuan can buy three schoolbags, so they add up to seven.

Student (4): Teacher, I worked it out by the vertical method.

Among them, student (2) is a child who doesn't talk much in class at ordinary times. Today, he can speak so well I praised him strongly, and the child's face showed joy. After class, he drew a picture for me in his own time. I even lamented the power of praise. Children are so cute. At the same time, their speeches also add luster to this class. Although there are not many exercises, and there are some remaining except ten, the arrangement of teaching materials is very flexible. For example, these learning contents need at least 2-3 class hours, so I can focus on training in the second and third class hours, and skills training can be supplemented by time. However, we should leave enough time to show children's generative thinking, which is the moment for them to experience success and recognition. Isn't this mine? Therefore, the math class should re-examine the gains and losses!