1 Avoid ineffective social interaction
Unlike the previous high school, everyone's task is to study, spend most of their time in the class and have no time to go out.
There are various societies on the campus of the university, as well as in the dormitory of the class.
In particular, societies, in addition to their usual activities, also organize to go out to eat and drink, which is called group building to get to know each other.
You can go shopping with your classmates.
Generally, there are at least four people in the university dormitory, but during the shopping festival, one person may buy a lot of things that he doesn't need in order to spell the bill.
But when there are many people, you can choose what you like to add together, which is neither wasteful nor economical. Why not?
3 Eat in the canteen
It is the most economical for universities to eat in the canteen, and the meals in the canteen are often cheap and affordable.
In the past, when I was at school, my dormitory occasionally went out to eat on weekends. Every time I go out to eat or buy snacks, I will be my own meal for a day or two.
At school, we only eat the canteen every day, so we should eat less snacks here. Eating snacks will increase our own expenses. If we eat on time, we don't need to eat snacks.
Most people in the dormitory were losing weight before, so they didn't eat dinner.
And even if I don't lose weight, I choose not to eat like them and not to eat snacks.
Only 100 yuan a week, plus eating out occasionally, it is less than 600 yuan a month, which is really much less than others.
Let's focus on eating
In order to ensure nutrition, we should not only ensure three meals a day, but also add a snack. Now listen to me in detail.
breakfast
Soymilk with bread, soy milk is bean-bean. You can buy three boxes directly when you have a discount. A bottle is only eighty cents, which is cheaper than water. It smells really good. It can also be used as a drink at ordinary times, and the money for buying drinks is also saved. Bread is made of wool, and the average price is less than one yuan. Breakfast in 60 yuan for a month.
Next is lunch and dinner. I usually have rice for one meal and noodles or cakes for another. Noodles are instant noodles cooked in a pot in the dormitory (instant noodles bought by Taobao are really delicious, although you can't treat yourself badly when eating instant noodles haha) or dried noodles (add some vegetables, eggs and sausages), and you can eat enough for about five yuan.
The other meal was eaten in the canteen. The food in the school canteen is still relatively cheap. Generally, it costs nine yuan for a vegetarian meal, which is not very expensive, but it will be much more expensive in restaurants outside. Or cook fried rice with eggs in the dormitory, and we can just pack a meal and come back. Or fry a steak in the dormitory, and a bowl of wonton is a meal
Next is lunch and dinner. I usually have rice for one meal and noodles or cakes for another. Noodles are instant noodles cooked in a pot in the dormitory (instant noodles bought by Taobao are really delicious, although you can't treat yourself badly when eating instant noodles haha) or dried noodles (add some vegetables, eggs and sausages), and you can eat enough for about five yuan.
The other meal was eaten in the canteen. The food in the school canteen is still relatively cheap. Generally, it costs nine yuan for a vegetarian meal, which is not very expensive, but it will be much more expensive in restaurants outside. Or cook fried rice with eggs in the dormitory, and we can just pack a meal and come back. Or fry a steak in the dormitory, and a bowl of wonton is a meal (these American groups are best and very cheap. Recently, group buying in the community is really hot, very convenient, quick to pick up goods, and the quality is not bad. The cost performance of fruits and the like is really high, so push it! ! ! )。
The key point is here. The most fragrant thing is that Meituan bought meat and stewed it in the dormitory. One is cheap, and the other is large, which can make you eat enough meat. You can't eat without spending a lot of money outside. There are many ways to cook meat, such as stewing, steaming and stewing. I know many cooking methods, because I will help cook at home during the holidays. If you have no experience, you can refer to the online recipes, which are very detailed and can make delicious meat. Lunch and dinner costs 15 yuan can stay in the cave.
Plus breakfast, one day 17 yuan. If you are full, even if you buy some snacks, you can't spend more than 20 yuan a day. A month's meal in 600 yuan, online shopping every month 100 yuan. Eat a good meal or watch a movie every weekend, 50 yuan more for a week and 200 yuan for a month. 900 yuan in the last month, saving 600 yuan directly. It smells bad, and it also lightens the burden at home.
There are still some views on cooking in dormitory: you need to buy some necessary spices, as well as necessary dishes and chopsticks, and so on. If possible, it is more economical to bring roommates to do it together. Another point is that you need patience, willingness and diligence, otherwise you will easily give up this idea.
Supplement: the whole pot in the dormitory is really useful (pay attention to it when checking the bed, and choose the right pot for the power supply problem in the dormitory). For example: 1, you can boil water and cool it; 2, you can boil eggs or sweet potatoes; 3. You can cook glutinous rice balls, instant noodles and wonton; 4, if there is a steaming grid, you can steam buns, zongzi, and hot things; 5, you can fry steak and stir-fry chicken rice flowers; 6, fried rice, stew. 7. The best thing to listen to is to cook hot pot in the dormitory (vegetables, meat and hot pot ingredients bought in the supermarket). It is really delicious to eat together in the dormitory!
Use your free time to make money.
I have a lot when I am free. Because I am a junior college student, I still have a lot of free time at school.
Therefore, from Monday to Friday, after eating at school in the afternoon, I worked part-time in the canteen. Working in the canteen for 40 minutes in the afternoon can cover my meal. Help yourself to whatever you want. Of course, in your spare time, you can find many jobs that don't waste too much time.
However, because our school was closed during the epidemic, I couldn't go out and had to work part-time at school.
I don't advise students to hand out leaflets. Because this kind of work is only 100 yuan for a whole day, this kind of labor is too cheap.
Among the students I know, undergraduates go out to tutor at weekends.